Sanayi Sicil Bilgi Sistemi

Sanayi Sicil Bilgi Sistemine Hoş geldiniz.


1. 6948 sayılı Sanayi Sicil Kanunun 2. Maddesi gereği, sanayi işletmelerinin üretim faaliyetlerine başladıktan sonra iki ay içinde Sanayi Sicil Bilgi Sistemi'ne kayıt olması zorunludur. Her üretim yapılan yerin ayrı ayrı kaydedilmesi gerekmektedir.


2. Sanayi Sicil Bilgi Sistemi'ne kayıt yapılan her işletme adına Sanayi Sicil Belgesi düzenlenir. Veriliş tarihi itibariyle Sanayi Sicil Belgesi iki yılda bir vize yapılır.


3. Kanunun 4. Maddesi gereği sanayi işletmelerinin faaliyetlerine son vermeleri, ara vermeleri, yeniden üretime başlaması  ve verilen bilgilerde değişiklik olması durumlarında bir ay içinde Bakanlığa (il Müdürlüğüne) bilgi verilmesi zorunludur.


4. Kanunun 5.maddesi gereği sanayi işletmeleri bir önceki yılla ilgili faaliyetlerinin yer aldığı yıllık işletme cetvellerini yılsonundan itibaren dört ay içinde Bakanlığa (il Müdürlüğüne) vermek zorundadırlar.


5. Kanunun 2. ,4. ve 5. Maddesinde yer alan yükümlülükleri yerine getirmeyen sanayi işletmeleri hakkında kanunun 9. Maddesi uyarınca idari para cezası uygulanmaktadır.


6. Yanlış beyanda bulunanlara kanunun 11. Maddesi uyarınca idari para cezası uygulanmaktadır.


7. Yapılan denetimlerde firma adına düzenlenen Sanayi Sicil Belgesi görevli personele ibraz etmeyenlere idari para cezası uygulanacaktır.Destek için 09:00-17:00 saatleri arasında 444 61 00’ı arayarak ulaşabilirsiniz:
Genel ve İdari sorunlarınız için;

İl Müdürlüklerinin telefon ve email adreslerine bu dökümandan ulaşabilirsiniz.


Kullanıcı Girişi
 
 
Şifremi Unuttum
İşletme Sahiplerinin Dikkatine
Sisteme giriş için bir kullanıcı adı ve şifreniz yok ise; Yeni kullanıcı kaydı yapmak için lütfen tıklayınız.
 


*

Bilgi girişlerinizde sorun yaşıyorsanız yukarıdaki simgeyi tıklayarak chrome tarayıcı indirebilirsiniz.